Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2017 13:38
novoty zavede se to?

Čistý čas ve fotbale 2x30 není vše, nové pravidlo má mít i penalta!

Fotbalová penalta
Zdroj: Profimedia
Fotbalová penalta
Témata:

Mezinárodní pravidlová komise IFAB se bude zabývat návrhem na zkrácení fotbalových zápasů na dva půlhodinové poločasy, během kterých by se zastavoval čas. Pro tuto změnu už je třeba i Petr Čech. Ale chystají se další!

Další možnou změnou je zrušení dorážek po pokutových kopech a po neproměněné penaltě by byl nařízen odkop do branky.

Od zkrácení zápasů z devadesáti na šedesát minut si IFAB slibuje omezení zdržování. "Spoustu lidí štve, že z devadesáti minut je míč ve hře prakticky jen šedesát minut," uvedla komise. "Tohle by nám umožnilo omezit zdržování a zrychlit hru," dodala.


Návrh na sociální síti twitter ocenil například gólman Petr Čech z Arsenalu nebo bývalý italský reprezentant Gianfranco Zola. "Viděli bychom víc fotbalu. V současnosti se v každém poločase hraje asi jen pětadvacet minut," uvedl Čech. "Líbí se mi to. Spousta týmů toho totiž zneužívá a když vedou, tak zdržují. Nebylo by to špatné pravidlo," přidal Zola.


Kvůli zdržování přišla IFAB také s několika doporučeními, které by se daly zavést okamžitě bez změn v pravidlech. Rozhodčí by měli mnohem přesněji počítat nastavené minuty, takže by si měli zastavovat stopky při penaltě, střídání, vstřeleném gólu, přerušení kvůli ošetření, při udílení karet a při přímých kopech. Také by měli mnohem přísněji hlídat, jestli brankáři nedrží míč déle než povolených šest sekund.


Vedle zrušení dorážek při pokutových kopech bude IFAB projednávat i další možné změny v pravidlech. Je mezi nimi například i tzv. self pass, tedy možnost rozehrát od branky nebo při rohovém a volném kopu sám sobě. Rozhodčí by také nově mohli ukončit zápas pouze při přerušení hry a měl by se zjednodušit i výklad pravidel hraní rukou.


Další probíranou novinkou bude udělení červené karty hráči, který vstřelí gól rukou. Vyloučen by byl i bránící hráč, který brance zabrání rukou, rozhodčí by navíc v takovém případě mohl automaticky gól také uznat. Dále by se mohla nařizovat penalta za to, pokud by brankář chytil do ruky malou domů nebo autové vhazování od spoluhráče.

ram TN.cz