Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.8. 2016 11:17
bývalá hvězda Hakan Sükür

Čistky zasáhly i fotbal: Turci vydali zatykač na legendárního útočníka!

Hakan Sukur
Zdroj: ČTK / profimedia

Čistky po neúspěšném tureckém puči zasáhly i svět sportu. Turecká prokuratura podle agentury AFP vydala zatykač na legendu tureckého fotbalu Hakana Süküra. Bývalého útočníka Galatasaraye Istanbul viní z podílu na neúspěšném pokusu o sesazení prezidenta Recepa Erdogana.

Část armády se neúspěšně pokusila o převrat v noci z 15. na 16. července. Síly loajální prezidentu Erdoganovi ale pučisty odrazili. Následovaly čistky, které zasáhly celou tureckou společnost, a teď i fotbal.


Prokuratura ve městě Sakarya vydala ve čtvrtek večer zatykač na nejslavnějšího tureckého fotbalistu, bývalou hvězdu Galatasaraye Istanbul Hakana Süküra, a také na jeho otce Sermeta. Viní je z podílu na puči a z členství v teroristické organizaci FETO.


Policie podle tureckých médií provedla domovní prohlídku v istanbulském domě slavného fotbalisty a také v domě jeho otce ve městě Sakarya. Ale ani jeden z mužů zatím nebyl zadržen. Sermeta Süküra policisté během prohlídky doma nenašli a jeho syn Hakan žije ve Spojených státech.Hakan Sükür je největší hvězdou tureckého fotbalu. Za Galatasaray Istanbul odehrál 392 zápasů, ve kterých vstřelil 217 gólů. S týmem vyhrál pohár UEFA, osm titulů tureckého šampiona a pět vítězství v tureckém fotbalu. Za reprezentaci odehrál 112 utkání, což ho v historických tabulkách řadí na druhé místo, ve kterých vstřelil rekordních 51 branek.


Po skončení fotbalové kariéry se dal Sükür na politiku. V roce 2011 byl zvolen do tureckého parlamentu za stranu prezidenta Erdogana. Na svou funkci ale po dvou letech rezignoval. Bývá spojován s hnutím duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan viní z organizace puče.

vbo TN.cz

Diskuze

1.10. | 07:03 Štefan Nemeth
1
Náhlasit nevhodný komentář
Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan svými čistkami určitě překoná i Stalina a další komentáře jsou zbytečné. Turecko již není demokratickou zemí a nemá v EU co pohledávat. Jednání o připojení musí skončit.