mistrovství evropy penaltová porážka

Historie se opakuje: Čeští fotbalisté berou na Euro stříbro!

Čeští reprezentanti v malém fotbale
Zdroj: ČTK

Až ve finále výběr Ruska zastavil cestu českých reprezentantů v malém fotbale na mistrovství Evropy hraném na domácí půdě. Češi sice proti Rusům vedli 1:0, nakonec ale utkání došlo až do penaltového rozstřelu, po němž se radoval soupeř. Domácí hráči tak zopakovali výsledek z roku 2011, kdy ve finále podlehli taktéž po penaltách.

Čeští fotbalisté od prvních minut hýřili aktivitou, ale do první velké šance se dostali Rusové. V sedmé minutě šel sám na bránu Faustovov, ale míč mu naštěstí pro domácí utekl do zámezí. Prakticky z protiútoku pak prověřil gólmana Rusů Bíro, ale taktéž bez gólového vyjádření.

Své první velké příležitosti se dočkali posléze i Češi, Koudelka však nastřelil jen tyč odkryté brány.

Šestnáctá minuta už přinesla první branku a radovali se čeští fotbalisté. Rusům se stal osudným v malém fotbale zapovězený skluz, po němž následovala standardní situace. Tu Češi sehráli brilantně a Mařík poslal míč přímo pod břevno.

Rusové mohli ale vzápětí srovnat, to by ale nesměl Alborov orazítkovat konstrukci Bírovy brány. V závěru půle hrané na dvacet minut se reprezentanti východoevropské země dostali do mírného tlaku, který ale využít nedokázali a do šaten, respektive k lavičkám se odcházelo za příznivějšího stavu pro domácí.

Hned v úvodu druhého dějství přálo českým fotbalistům štěstí, když po útoku Rusů putoval míč kolem brankáře Bíra po brankové čáře, ale rozhodčí jej za její hranicí na rozdíl od hostujících hráčů neviděli.

Rusko se ale nakonec vyrovnání dočkalo, když se ve čtyřiadvacáté minutě ukázkově trefil Medveděv.

V pětatřicáté minutě mohli čeští fotbalisté opět strhnout vedení na svou stranu, protiútok ale zneškodnil brankář Koršikov. O pár vteřin později už se někteří fanoušci ale z gólu radovali, míč se po ráně Bednáře z voleje ale zatřepotal jen v boční síti. Další zákrok si Koršikov připsal na začátku sedmatřicáté minuty proti Koudelkovi.

Pak přišla kritická chvíle pro české hráče. Bíro fauloval jednoho z Rusů, inkasoval žlutou kartu a hosté kopali pokutový kop. Lichobabenko k velké radosti bouřícího českého publika napálil balón ale jen do tyče brány, v níž na penaltu vystřídal Bíra Gruber.

Až do závěrečného hvizdu rozhodčího už gól nepadl, a tak musely rozhodnout penalty. S těmi už Rusové měli na šampionátu pozitivní zkušenost, když tímto způsobem zdolali Kazachy.

A úspěšní byli i proti Čechům, v rozhodující chvíli si gólman Gruber na balón sáhl, ale Lichobabenko přesto složil penaltový reparát a rozhodl o zisku zlatých medailí pro Rusy.