Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 11. 9. 2017
rozhovor slovo rozhodčího mma

Český sudí: Brandao provokoval, to se v Dagestánu nezapomíná!

Zápas Brandao - Aliev s českým rozhodčím
Zdroj: YouTube.com
Témata:

Zápas, o kterém se ještě dlouho bude mluvit, se odehrál minulý týden v Dagestánu. V rámci prestižní série MMA se střetli Diego Brandao s Akhmedem Alievem. A zápas skončil velmi netradičně. Všemu byl v roli hlavního rozhodčího přítomen český sudí Jan Voborník. Jak vše viděl?

Jak celá situace na první pohled mohla vypadat? Vše eskalovalo ve druhém kole, kdy Brandaa zasáhl Aliev nepovoleným způsobem, načež hlavní sudí Jan Voborník, jenž má s rozhodováním zápasů v MMA velké zkušenosti, zakročil, Brandao ale následně nesportovně kopl svého rivala do krku. "To byla chyba, ale chtěl jsem se bránit," popisoval situaci Brazilec pro britská média.
 

Následně Brandao odkráčel směrem k dvířkům odhodlán klec opustit, ale narazil. Branka byla zavřená. Třicetiletý borec si ale poradil a klec prostě přelezl.
 

To už ale nastal chaos kromě bojiště i v hledišti a nespokojení fanoušci zaházeli prostor klece odpadky.


O chvilku později se chtěl Brandao do zápasu vrátit, ale měl smůlu. Kontumačně vyhrál Aliev.
 

Jenže dění v oktagonu byla jen špička ledovce. Vše začalo už před zápasem. "Bylo to vyústění předešlého působení skvělého bojovníka Diega Brandaa ve FNG," píše na FB stránce MMADNES/S Voborník.
 

A celou věc ještě dál rozvedl v rozhovoru pro Nova Sport. "Sám o sobě několikrát prohlásil, že zabije všechny, koho mu naservírujou ve váhovce do 70 kilogramů (v UFC zápasil v kategorii do 66 kg)," říká český rozhodčí.
 

"Ten kluk umí provokovat, jenže musíte vědět kde a jak, protože někde jsou prostě některé věci za hranou," pokračuje a jako příklad uvádí na FB Conora McGregora. "Když před svým zápasem proti Dennisu Siverovi prohlásil o tomhle rodilém Rusovi, že je ´nácek, tak v Německu, kde Siver strávil celý život, vyhlásili fanouškovské embargo na další sledování všeho okolo tohohle zápasu. Conor se nakonec omluvil a tak nějak to vyšumělo."
 

"Jenže v Dagestánu je to jinak," upozornil v rozhovoru. "Když tam prohlásíte něco ve smyslu, že to tam všechno pozabíjíte a přidáte k tomu na kameru výstižné gesto přejetí si prstem přes krk, tak tam budete mít, kdykoliv tam přijedete, až do konce života o zábavu postaráno. V Dagestánu se nic nezapomíná," a potvrzuje, že Brandao měl po celou dobu svého pobytu osobní ochranku.
 

Pak už se věnuje samotnému zápasu. "Nastoupil do něj velice sebevědomě, hned ze začátku se mu párkrát podařilo i parádně trefit a jednu chvíli byl Aliev krátce před ukončením.


Jenže to ustál a začal Diega trestat. V každém případě to první kolo proběhlo ještě relativně v pohodě, ale ve druhém už bylo víceméně jasné, že když se nestane zázrak, tak Brandao pět kol prostě nedá. A v ten moment začal zápas "prasit". Je fakt, že tam byly "standardní přestupky typu chytání klece i z druhé strany, ale tohle se stane," popisuje dění v kleci.
 

Zápas postupně gradoval. "Diego se ve spodním gardu velmi šikovně zakousne Akhmedovi do ucha, ten protestuje a následuje ,hlava´ do hrudníku," uvádí Voborník.


"Diego přicestoval do Dagestáno jako ´osvoboditel a ošklivě pourážel všechny a všechno v téhle zemi. Ale to tu není chápáno jako promotion a lidi, kteří doslova narvali halu k prasknutí, se sem přišli podívat, jak jej za to skvěle připravený Aliev potrestá. A ten jejich přání plnil," vrací se i k dění v hledišti.
 

A co úplný závěr, kdy Brandao opustil oktagon? "Diego Brandao vylezl záměrně. Věděl, co se stane. On nechtěl prohrát před limitem a došlo mu, že přesně to by následovalo," uzavírá uznávaný český rozhodčí MMA.
 

msl TN.cz