Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2017 11:43
klobouk dolu je to borec

Český hrdina z Dakaru: Lukáš záchranil soupeři život, ale nedojel

Lukáš Kvapil
Zdroj: facebook

Rallye Dakar, to nejsou jen nekonečné stovky kilometrů po prašných cestách, ale i příběhy, které píše sám život. Český motocyklový závodník Lukáš Kvapil jeden takový příběh napsal. Bohužel pro něj závod kvůli zranění skončil už po 2. etapě, ale že Lukáš před svoji nehodou zachránil život svému soupeři, to ví už málokdo.

Lukáš je voják z povolání a v jeho životopise byste narazili i na účast na misích v Iráku, nebo Afghánistánu. Současně se ale věnuje svému motocyklovému koníčku, který ho přivedl až na bájný závod Dakar.

 

Bohužel Lukáš se se slavnou rallye rozloučil dřív, než by si on sám i jeho fanoušci přáli, ale takový je prostě někdy život. Ve 2. etapě vjel se svým motocyklem do díry a po pádu si zlomil nos a ošklivě poranil rameno. To jsou fakta, která zaznamenala i širší veřejnost.

 

 

O čem se ale už tolik nemluvilo a nepsalo, byla událost, která se stala pár hodin před tím, než k havárii došlo. Lukáš si u prvního kontrolního stanoviště všiml jiného motorkáře, který ležel na zemi vedle svého stroje.

 

Podle svých slov neváhal a okamžitě zastavil, aby se ujistil, že je závodník a soupeř v pořádku. Jenže nebyl, ležel v bezvědomí. Lukáš na nic nečekal, ze své bundy postavil provizorní přstřešek, aby na raněného nesvítilo slunce a podařilo se mu motorkáře oživit. Poté mu dal vypít svoji vodu a další třičvrtěhodinu čekal, než se k nim dostanou záchranáři.
 

Lukáš Kvapil
Zdroj: facebook

 
Když přijela pomoc, Lukáš neodjel. Zůstal a pokračoval v pomoci svému soupeři.
 

"Nemyslím si ,že je to hrdinství pomáhat pri zranění. Určitě by to udělal kdokoliv, ale já tam musel zůstat 45 min než přiletěla helikoptéra a další 2 hodiny pomáhat záchranářům. To všechno na 500 km a 60 km rychlostní zkoušky bez vody a bundy kterou potřeboval zraněný," popsal incident na svém facebooku.

 

Mezitím však projely všechny kamiony a ty daly trati pořádně zabrat. V nelítostném prachu se vydal dohnat ztrátu, kterou nabral, ale v rozježděném terénu přehlédl díru a...závod pro Lukáše rázem skončil těsně před cílem etapy.


Dakar může někomu připadat málo atraktivní, ba dokonce nudný. Až budete mít opět pocit, že závodníci jen sedí v nebo na svých strojích, vzpomeňte si na Lukáše. Dakar, to není jen rallye.

mm TN.cz