Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 16.2. 2017 20:34
vzpomínáme odešel pan trenér

Český hokej se zahalil do smutku: Zemřel strůjce zlatého hattricku

Zdroj: TV Nova

Český hokej zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel bývalý reprezentant, uznávaný trenér i strůjce zlatého hattricku Josef Augusta.

Legenda českého hokeje bojovala od konce roku 2015 s rakovinou slinivky. Chvíli vypadalo nadějně a slavný trenér se objevil v květnu loňského roku i na utkáních české reprezentace s Kanadou.
 

„V životě musíte furt bojovat. Nejde něco vzdát. Nemůžete něčemu podlehnout. Já se držím rčení: Věř a víra tvá tě uzdraví," řekl v té době v rozhovoru pro deník Sport.

Josef Augusta
Zdroj: Profimedia Josef Augusta

Bohužel tenhle sympatický hokejista tělem i duší nakonec v těžkém boji podlehl.
 

Augusta patřil ke generaci hokejistů, kteří dělali českým fanouškům radost na přelomu 60 a 70 let minulého století. Hrál i památné mistrovství světa v roce 1969, kde Češi porazili Rusko a český národ oslavoval triumf na stockholmském ledě jako pomstu za okupaci.

 

Augusta jako hráč získal olympijské stříbro v roce 1976 a další tři stříbra ze světových šampionátů.

josef augusta
Zdroj: profimedia.cz

Titulu mistra světa se stal ale až jako trenér. Jako svého asistenta si ho vybral po zlatu v Naganu legendární Ivan Hlinka. Augusta pak národní tým převzal a v letech 1999, 2000 a 2001 slavil nejdřív jako asistent a pak i dvakrát jako hlavní trenér světové zlato. V tomto ohledu patří mezi nejúspěšnější trenéry světové historie.


Rodák z Havlíčkova Brodu spojil podstatnou část své bohaté kariéry s Duklou Jihlava, kde hned osmkrát vyhrál domácí ligu.
 

O Augustově úmrtí jako první informoval oficiální web Dukly Jihlava, kterému smutnou zprávu potvrdila jeho rodina.
 

 

ram TN.cz