Publikováno 4. 9. 2017
Fotbal Kvalifikace MS

Česká republika v Severním Irsku prohrála. Na MS 2018 hrát nebude!

Tomáš Vaclík

Česká republika po dnešním kvalifikačním utkání ztratila veškeré naděje na účast mistrovství světa 2018, které se bude konat v Rusku. Svěřenci Karla Jarolíma museli v Severním Irsku za každou cenu vyhrát, aby na světový šampionát mohli pomýšlet. Jenže svou misi nezvládli a prohráli 0:2.

Už od začátku pod velkým tlakem a s vědomím toho, že každá chyba může stát Česko účast na mistrovství světa. Nejen s tím šli fotbalisté národního týmu do utkání se Severním Irskem, ve kterém museli za každou cenu vyhrát, aby živili alespoň nějakou naději.

Jenže situaci ztížil Čechům ve 28. minutě Jonny Evans, který hlavičkou poslal Bruntův centr za Vaclíka a otevřel tak skóre. Ještě jednou se do konce prvního poločasu domácí trefili. Přímý kop využil právě Chris Brunt, který přestřelil zeď a poslal míč přesně k tyči. Český gólman se po míči jen těžko natahoval.

Více branek už zápas nepřinesl, ale hráčům Severního Irska to bohatě stačilo. Češi tak naopak přišli o definitivně poslední šanci, jak si případně zahrát na mistrovství světa 2018 v Rusku.

Postupová matematika pro baráž zněla takto: V Severním Irsku museli vyhrát a doufat, že tento soupeř už pokaždé jen prohraje, do toho český tým potřeboval získat ještě další 4 body v zápasech proti Ázerbájdžánu a San Marinu. To ale už teď nemá cenu řešit, šance už nejsou žádné.

Reprezentace se v tabulce propadla na čtvrté místo o bod za Ázerbájdžán, proti kterému ji čeká 5. října předposlední zápas kvalifikace. Skupinu národní celek uzavře o tři dny později doma proti San Marinu.

Český tým potvrdil, že mu kvalifikace mistrovství světa nejdou, v samostatné historii se dokázal probojovat na MS jen jednou v roce 2006 do Německa.