Publikováno 17. 5. 2018
hokej MS v Dánsku

Češi opět bez medaile, o cenné kovy si však zahraje Švýcarsko

Josef Jandač

Pro české hokejisty skončil světový šampionát v Dánsku stejně jako v předchozích dvou letech už ve čtvrtfinále, v němž prohráli s USA těsně 2:3. Stejně dopadli Finové, které poslali překvapivě domů Švýcaři. Výsledek 3:2 naopak znamenal postup Švédska přes Lotyšsko. Souboj dvou tradičních rivalů Kanady a Ruska se rozhodl až v prodloužení, po vítězství 5:4 slavila Kanada.

Svěřenci kouče Josefa Jandače, jenž se šampionátem loučil na střídačce národního týmu, sice proti USA zlikvidovali dvoubrankové manko, které nabrali už po 13 minutách, ale pak rozhodl druhou trefou v utkání Patrick Kane. Zkušený útočník Tomáš Plekanec ukončil po utkání reprezentační kariéru.

"Měli jsme velmi špatný začátek a to asi rozhodlo. Snažili jsme se tým probudit, protože první třetina byla z naší strany zakřiknutá. Asi to umocnily i obdržené góly. Ve druhé se to zvedlo, bylo to lepší. Když jsme dali kontaktní gól, dostali jsme se do hry. Potom jsme v přesilovce vyrovnali. Šli jsme do poslední třetiny s tím, že jsme chtěli rozhodnout. Bylo to padesát na padesát, bohužel jedna chyba rozhodla," řekl Jandač.

Plekanec po utkání uvedl, že šlo o jeho poslední šampionát. "Když jsme to stáhli na těch 2:2, tak jsem věřil, že ten vítězný gól dáme. Škoda... Ale mám za sebou krásné mistrovství, nejen tohle, ale i ty ostatní, včetně těch medailových. A s tím i spoustu krásných zážitků," uvedl. "Šancí jsme měli dost, ale bohužel se nepovedlo," dodal pětatřicetiletý útočník.

Prestižní duel Kanady se sbornou rozhodl v 65. minutě v přesilové hře útočník Ryan O'Reilly. Olympijští vítězové z Pchjongčchangu předtím dokázali v utkání třikrát vyrovnat, ale nakonec odjedou poprvé od roku 2013 z šampionátu bez medaile. Kanada se v sobotním semifinále utká s překvapivým účastníkem závěrečných bojů Švýcarskem.

Zástupci Helvétského kříže sice po první třetině prohrávali s Finskem 0:1, jenže tříbrankovou smrští během necelých čtyř minut ve druhé třetině vývoj otočili a přestáli pak i závěrečný nápor po snížení Finů.

Švýcarsko si zahraje závěrečné boje o medaile počtvrté za posledních 27 let. Šampionáty 1992 a 1998 Švýcaři zakončili na čtvrtém místě, před pěti lety dosáhli na stříbro, čímž zopakovali historicky nejlepší umístění z roku 1935. Na kontě mají i šest bronzů.

Švédové vydřeli výhru 3:2 nad Lotyšskem a postoupili do semifinále, ve kterém se v sobotu utkají s přemožitelem české reprezentace týmem USA. Obhájci zlata rozhodli o vítězství nad houževnatým soupeřem až ve třetí třetině. Vítězným gólem a asistencí se na těsné výhře favorita podílel obránce Oliver Ekman-Larsson, dva body si připsal i útočník Adrian Kempe. Švédsko tak vyhrálo i osmý zápas na turnaji.