Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 31.8. 2016 13:19
reakce pošlete také vzkaz

Černý den, odešla hrdinka. Osobnosti oplakávají Čáslavskou

Sportovci smutní nad smrtí Věry Čáslavské
Zdroj: profimedia.cz

Úmrtí legendární sportovní gymnastky a sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské zasáhlo i české osobnosti, včetně předních sportovců současnosti. Jen v dobrém a s láskou na ni bude vzpomínat skifař Ondřej Synek, který se s ní naposledy setkal krátce před olympijskými hrami v Riu. Za černý den označila dnešek rychlobruslařka Martina Sáblíková, kterou Čáslavská podporovala v její snaze představit se v Brazílii v cyklistické časovce.

"Na paní Čáslavskou budu vzpomínat vždy jen v dobrém. Vždy mě podporovala, fandila mi a navíc to byla největší legenda českého sportu. A nejen sportu. Byla to i bojovnice za takové to lidství. Byla hrozně čilá, aktivní," řekl Synek.Osobně se s ní sešel před odletem do Ria, kdy spolu dělali rozhovor. Stejně jako před olympiádou v Londýně. "A byla úžasná. Měl jsme tenkrát jít na rehabilitaci a tak jsme se rozpovídali, že jsem zjistil, že mám hodinu a půl po terapii. Musel jsem se pak omlouvat, že nedorazím, ale všichni to chápali, protože tohle mělo přednost," uvedl trojnásobný olympijský medailista, který v Riu získal bronz. "Po olympiádě jsem jí psal, pak i zkoušel volat, ale bohužel jsem se jí nedovolal," litoval Synek.

Ondrej Synek
Zdroj: Profimedia


S Čáslavskou se vcelku pravidelně potkával na akcích pořádaných Duklou Praha i Českého olympijského výboru. "Asi nejvíce to bylo na předávání ceny Gutha-Jarkovského. Měl jsem tam celou rodinu, seznámil jsem je a ona byla na děti hrozně milá," vzpomínal na květen, kdy převzal cenu za nejhodnotnější sportovní výkon roku 2015. "Nechci říct, že jsme měli vzácný vztah, ale jsem jeden z mála vrcholových sportovců, co má děti, a bylo to pro ni hodně lidské," dodal Synek.Osobní vztah s Čáslavskou měla i rychlobruslařka Sáblíková, kterou legendární sportovní gymnastka dlouhodobě podporovala. "Dnešní den zůstane černým dnem v mém srdci. Odešla nám sportovní legenda, úžasný člověk, který dokázal rozdávat naději a optimismus a byla mým velkým vzorem - paní VĚRA ČÁSLAVSKÁ. Nikdy nezapomeneme!!!," uvedla Sáblíková na sociální síti.

Martina Sáblíková
Zdroj: profimedia.cz


Přínos Čáslavské pro Českou republiky ocenil i kajakář Vavřinec Hradilek. "Neskutečná osobnost, sportovkyně s takovým mimosportovním přesahem, že by se málokomu mohlo nechat zdát a snad i snít. Jsem nadšen, že jsme spolu mohli čas od času prohodit pár slov. Vždy inspirativní. Odpočívej v pokoji Věro," napsal stčíbrný medailista z Londýna 2012."Derou se mi slzy do očí! Zemřel nejen jeden z největších velikánů světového sportu, ale především skvělý člověk, na kterého nikdy nezapomenu. Věrko bylo mi ctí být jedním z tvých přátel. Budiž ti země lehká,"
napsal na Facebooku někdejší olympijský desetibojař Roman Šebrle, olympijský vítěz z Atén 2004.Hlubokou lítost nad odchodem Čáslavské vyjádřil na Twitteru také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Český i světový sportovní svět podle něj přišel o jednu z obrovských ikon. "Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská," reagoval na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Za silnou osobnost gymnastku považoval také předseda ODS Petr Fiala: "V. Čáslavská, skvělá gymnastka a hlavně statečná, obětavá žena, zkoušená osudem," uvedl. "Měla jsem možnost se s ní několikrát setkat. Je mi to velmi líto. Upřímnou soustrast," napsala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že Čáslavská ještě před několika dny přijala pozvání do Černínského paláce na setkání s českými velvyslanci. "Vlastně byla sama naší velvyslankyní. Slavná jako málokdo druhý a přitom statečná a skromná bojovnice," uvedl ministr. "Paní Věra Čáslavská zůstane navždy naší hrdinkou," míní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).


19

GALERIE: Věra Čáslavská

Zdroj: Profimedia

Věra Čáslavská

Hodnocení:

ČTK TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.8. | 11:45 topka55
11
Osobnosti oplakávají ..trochu přehnané ..a pozor ,pokud nejste osobnost ,tak ...
31.8. | 10:50 bimbi20
-26
Vůbec jsem ji neznala a určitě ji nebudu oplakávat. Až začnete oplakávat ...
31.8. | 12:43 Miloš Tichý
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda, že to i přes tu překonanou rakovinu,vzdala v 74 letech. Když sem ju viděl nadávno v televizi,byla velice vitální.
31.8. | 12:26 Miloš Tichý
-1
Náhlasit nevhodný komentář
31.8. 10:50 bimbi20.......Patřím už k hodně staré generaci,a na netu sa nevyká,ale já budu......KDYBY BLBOST NADNÁŠELA,TAK TU BUDETE LÍTAT JAK HOLUBIČKA.......MILOŠ KOPECKÝ.
31.8. | 12:07 pichav
0
Náhlasit nevhodný komentář
NOJO !!!! JE TO SMUTNE !!! ALE KDYZ ON KAZDY SPORTOVEC CHCE BYT V BAREVNE tv !!!! KDYBY ZUSTALA SKROME U TE CERNOBILE !!! BYLA BY VECNE MLADA HEZKA !!!! A BYLA BY TU !!!! TED UZ NEJSOU ASI ANI TY cb ZAZNAMY !!!! KAZDY SPORTOVEC CHCE NA BAREVNY olymp !!!! JA VOLYMP cb PR !!!
31.8. | 11:53 Jiri Grossmann
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbi 20 jste psychopatka.Vera caslavska byla skvely clovek.Znate jeji cely zivot?Proc jste v diskuzi?
31.8. | 11:45 topka55
11
Náhlasit nevhodný komentář
Osobnosti oplakávají ..trochu přehnané ..a pozor ,pokud nejste osobnost ,tak netruchlete !!
31.8. | 11:43 novakacka
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Upřímnou soustrast. Byla to ženská, kterou by jsme měli mít v úctě. Zůstat bylo větší hrdinství než útěk, ten je pohodlný.
31.8. | 11:36 Markéta Trubková
2
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbi20 dělá hordám zbabělých poloopic/nic lidského na nich není/ službu medvědí a ani ve své hlouposti o tom neví...Chudinka ubohá....Když už o paní Čáslavské nejen nic nevíš tak se také ani nevyjadřuj!
31.8. | 11:12 bimbi20
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Ono nasednou na loď a říct si: Támhle někde 500 km směrem na západ je můj nový život, je fakt odvaha. Než nějaká sportovkyně, co má domov, rodinu a peníze. To fakt v tom nevidíte rozdíl?
31.8. | 11:08 brta
2
Náhlasit nevhodný komentář
takže černyho kozomrda (ktereho mimochodem taky neznaš),co chce vyvražit celou evropu oplakavat budeš?a někoho kdo pro naší zemi v době utlaku dokazal získat 7 zlatych medailí na LOH tak toho budeš hanit?ty jsi fakt asi feministicka flustrovan lezba ze středočeskeho kraje
31.8. | 11:05 brta
7
Náhlasit nevhodný komentář
:-)) si snad dělaš pr de l ne:-),pry hrdinove:-) chcípaci co zdrhají místo toho aby bojovali o svuj domov.70% to jsou chlapi kteří jsou ubožaci a slaboši a rozhodně je nebudu oplakav-at v tom moři klidně pochcípou....