Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 8. 2017
ms v atletice ohlasy na úspěch

Legenda Železný o medailovém doublu: Neskutečný závod!

Jan Železný, Petr Frydrych a Jakub Vadlejch
Zdroj: Profimedia

Předposlední den atletického světového šampionátu dosáhla Česká republika zásluhou oštěpařů Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha hned na dvě medailová umístění. Sami závodníci sice hodnotili své výkony poměrně sebekriticky, jejich trenér, oštěpařský světový rekordman Jan Železný, ale byl spokojen.

Vadlejch druhým pokusem 89,73 metru, Frydrych posledním 88,32. To byly výkony, které českým oštěpařům zajistily stříbrnou a bronzovou medaili. Předčil je pouze němec Johannes Vetter, jehož náčiní dolétlo o šestnáct centimetrů dále než Vadlejchův oštěp.
 

"Přijel jsem sem s tím, že bych si rád vylepšil sezonní maximum, a to se povedlo. Cítil jsem, že to je skvělý hod, a když pak změřili 89, tak skvělý pocity," pochvaloval si Vadlejch, který si vylepšil osobní rekord téměř o metr a třičtvrtě.
 

Přesto se ale až do poslední série obával o výsledek. "Snažil jsem sám posouvat dál, takže strachování tam bylo, možná nejvíc jsem se bál Péti (Frydrycha). Ale je to závod, do posledního pokusu jsem se snažil být koncentrovaný," popisoval.
 

Právě Petr Frydrych neskrýval spokojenost. "Nechci říct, že se tam teďka cítím trochu nepatřičně, ale samozřejmě jsem měl veliký štěstí. Protože Thomas (Röhler) měl vícekrát za 90 a byli tam ještě jiní adepti. Prostě uhájil jsem to před nejlepším oštěpařem o šest centimetrů," vyprávěl o tom, jak odsunul ze stupňů vítězů jednoho z německých favoritů.
 

Přesto ale viděl ve svém výkonu rezervy. "Hodně jsem cítil, že můžu hodit dál. A ten ideální hod dneska nepřišel," poznamenal.
 

"Ale všechny hody letěly strašně nízko. To je důsledek toho, že jsem tam neprocpal tu bradu, kterou tam potřebuju dát s hrudníkem. Nebyly dokonalý, ale tím neříkám, že v příštím závodě budu chtít hodit o hodně dál, až s odstupem to budu hodnotit lépe a lépe," doplnil Frydrych.
 

Kdo naopak zářil štěstím, byl trenér Jan Źelezný. "Byl to krásný, neskutečný závod. V podstatě ten Kuba to tam měl připravené, kdyby si tam trochu podržel zadek, hodil by ještě dál. Ale Vetter si to zasloužil za tuhle sezonu. A já jsem šťastný, že oni mají medaili," řekl světový rekordman a trojnásobný olympijský šampión.

msl, ČTK TN.cz