Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 7. 11. 2017
video pořádná revoluce

Past na dopingové hříšníky? Závodníci dostanou čipy pod kůži

Bojovníci s dopingem chtějí přitvrdit. Mluví se o tom, že by se do těla sportovců implantovaly čipy, které by hlídaly, zda nepodvádějí. Sportovci by tak měli v těle čipy podobné těm, které se už používají například u psů.

Čipování psů, které slouží k jejich snazší identifikaci, je už běžnou záležitostí. "U zvířat je to fajn, protože pes nebo kočka se dřív najde než s tetováním," říká veterinář Alexandr Nachman Skácel.


Čipování už jsou ale i lidé. Čip mají ve svém těle i zaměstnanci jedné švédské firmy ve Stockholmu a mohou si jím třeba otevřít dveře s elektronickým zámkem. Nemusíte tak sebou nosit klíče a třeba ani peněženku, protože se jím dá i platit.


A teď se zdá, že očipovaní by v budoucnosti mohli být i vrcholoví sportovci. Čipy, které by měli v těle, by na ně dohlížely. Byly by tak jakousi miniaturní dopingovou laboratoří.


"Žijeme v době těch nejmodernějších technologií a myslím, že bychom je měli zapojit do boje s dopingem,"
myslí si šéf Světové asociace olympioniků Mike Miller.


"Nevylučuji, že antidopingové organizace, někdy v budoucnosti budou muset přistoupit i k této metodě, protože rafinovanost sportovců a některých lékařů je takřka bezbřehá," přidává Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky.
 

Na druhou stranu se zdá, že už třeba zítra revoluce s implantováním čipů do těla sportovců nezačne. Analýza vzorků je složitá. "Vyhodnocují to laboratoře, které mají i několik místností a desítky přístrojů, takže se mi zdá nepředstavitelné, že by to změřil přístroj během několik vteřin či minut. Ale třeba v nějaké blízké budoucnosti to může být," myslí si Chlumský.
 

Čipy v těle ale sebou přinášejí i rizika, tím největším je ztráta svobody Pproblematická jsou i některá vyšetření u lékaře, před některými zákroky by se čip musel chirurgicky odstranit.

ram TN.cz