Aktualizováno 19.8. 2016 08:12
rio 2016 osmá česká medaile

Bojovnice Špotáková má BRONZ! Hejnové medaile těsně unikla

Zdroj: Nova Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková při obhajobě olympijského prvenství vybojovala v Riu de Janeiro třetí místo. Do sbírky české výpravy přidala už šestý bronz a celkově osmou medaili. Blízko k cennému kovu měla i Zuzana Hejnová, jež obsadila ve finále běhu na 400 metrů překážek čtvrté místo.

Špotáková se na medailovou pozici prodrala až v předposlední sérii. Pátý hod nezvykle doprovodila výkřikem a výkonem 64,80 metru poskočila na stupně vítězů až z průběžného sedmého místa. Nakonec ji dělilo jen dvanáct centimetrů od stříbra, které získala Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky. Šampionkou se stala v 21 letech nejmladší účastnice finále a bronzová medailistka z letošního mistrovství Evropy Sara Kolaková z Chorvatska hodem dlouhým 66,18.Pětatřicetiletá Špotáková se mohla stát první atletkou v olympijské historii, která získá zlato v jedné disciplíně na třech hrách po sobě. Nepodařilo se jí to stejně jako etiopské vytrvalkyni Tiruneš Dibabaové, novozélandské koulařce Valerii Adamsové a jamajské sprinterce Shelly-Ann Fraserové-Pryceové."Tak jsme třetí, no a cóó! Dobrá práce," řekla Špotáková a z bronzu měla očividnou radost. "Ještě dlouho budu křepčit. Stal se zase zázrak. Nevypadalo to se mnou vůbec dobře. Povrch byl rychlej, zvláštní, praly se tam s tím úplně všechny, ale já jsem sebrala síly, nevím odkaď. Prostě jsem řvala, dokonce jsem řvala, to obvykle u hodu nedělám, bylo to maximum, co jsem mohla vydolovat," prohlásila.


Hejnovou od obhajoby bronzu dělily dvě desetiny sekundy. O medaili přišla až za poslední překážkou, kde nestačila na finiš Američanky Ashley Spencerové. Závod dokončila ve svém letošním maximu 53,92.

Zuzana Hejnová
Zdroj: ČTK Zuzana Hejnová


"Prostě jsem to prohrála až na konci, posledních dvacet metrů jsem už nemohla. Myslím, že jsem podala maximum, na co jsem v danou chvíli měla, nic jsem tam nenechala. Těžko říct, jestli jsem to trochu přepálila a pak mi chybělo v konci," řekla Hejnová, která většinu sezony kvůli zdravotním problémům nezávodila.Závod vyhrála další běžkyně z USA Dalilah Muhammadová, jež časem 53,13 sekundy porazila o 42 setin dánskou mistryni Evropy Saru Slottovou Petersenovou z USA.

ČTK TN.cz