Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2017
před sezónou potíže šampiónky

Biatlonistku Koukalovou trápí zdraví. Pět týdnů nemohla trénovat!

Gabriela Koukalová
Zdroj: Profimedia

Jedna z nejlepších světových biatlonistek Gabriela Koukalová nezažívá zdaleka ideální přípravu na novou sezónu. Česká závodnice má už několik měsíců problémy s lýtkovými svaly, kvůli kterým musela dokonce vynechat pět týdnů přípravy.

"Do zdravého člověka mám daleko. Lýtka mě bolí pořád. Jakmile se zkusím dostat do maximální zátěže, nejsem vůbec schopná odvádět výkony, na jaké jsem zvyklá. Ta bolest mě natolik limituje, že to prostě nejde. Ale aspoň už vydržím zhruba dvojnásobek, než když byly mé potíže v nejhorší fázi," řekla Koukalová v rozhovoru pro MF DNES.
 

Problémy se poprvé objevily počátkem července po cyklistickém tréninku. "Najednou jsem cítila pnutí v lýtkách, ocitla jsem se na pokraji sil a nemohla ani slézt z kola a dojít do pokoje. Zjistili jsme, že mi přestaly pracovat lýtkové svaly. Měla jsem je celé vykřečované," řekla loňská vítězka Světového poháru.
 

Profesor Pavel Kolář jí řekl, že důvodem potíží je přetížení achilovek. "Je to celé propojené. Achilovkami všechno začalo, pak mě bolely zadní úpony pod kolenem, potom také kolena a nakonec lýtka," řekla Koukalová.
 

Podle ní souvisí problémy zřejmě s tím, že během posledního roku měnila techniku jízdy na lyžích. "Proto jsem se neustále dostávala do výkonu na prsty, při čemž achilovku extrémně zatěžuju."

Navzdory tomu, že už je na tom lépe, musí denně rehabilitovat. Momentálně nedokáže odhadnout, jak je na to s výkonností. "Snad budu schopná absolvovat aspoň nějaké reprezentační testy, abych měla porovnání. To by mě mohlo i namotivovat. Pořád doufám, že do zimy bude vše dobré. Uklidňuju se tím, že mi ten současný dlouhý výpadek třeba i pomůže. Že si proto víc odpočinu a budu potom jako nová," řekla Koukalová pět měsíců před olympijskými hrami v Pchjongčchangu, kde by ráda přidala další medaile ke dvěma stříbrům ze Soči.
 

Světový pohár v biatlonu začne závěrem listopadu. "Doufám, že i když začnu s normální přípravou později, budu se pak zlepšovat hlavně ve druhé části sezony, kdy to bude kvůli olympiádě sakra potřeba. Pokud začnu dobře jezdit až po Vánocích, stále se nic neděje. I když se samozřejmě budu všemožně snažit, aby to bylo dřív," prohlásila sedmadvacetiletá závodnice.

TN.cz