Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2017
vuelta 18. etapa

Belgičan De Gendt slaví. Zkompletoval cyklistický hattrick!

Thomas De Gendt
Zdroj: Profimedia

Belgický cyklista Thomas De Gendt byl nejrychlejší ve spurtu devítičlenné skupiny v 18. etapě Vuelty a zkompletoval dílčí prvenství v závodech Grand Tours. Celkově dál vede Brit Chris Froome, který do cíle v Gijónu dorazil s více než dvanáctiminutovou ztrátou na vítěze. Dvě etapy před koncem má čtyřnásobný šampion Tour de France Froome na druhého Itala Vincenza Nibaliho k dobru přes minutu a půl.

Třicetiletý De Gendt porazil v rovinatém finiši téměř 150 kilometrů dlouhé etapy druhého Kolumbijce Jarlinsona Pantana i třetího Španěla Ivána Garcíu. Po etapovém triumfu na Giru d'Italia v roce 2012 a loni na Tour de France se dočkal prvenství i na Vueltě.
 

"Vím, že nejsem pomalý ve spurtech, takže jsem byl ve výborné pozici. Musel jsem předvést životní sprint až na cílovou čáru. Nečekal jsem, že zvítězím, ale mám rád překvapení," řekl De Gendt.
 

V posledním z několika nepříjemných stoupání nastoupil skupince hlavních favoritů průběžně pátý Španěl Alberto Contador, avšak ještě před cílem byl dostižen. V elitní desítce celkového pořadí tak nenastaly žádné změny.

"Alberto zkouší útočit v každé etapě a dnes to bylo stejné," prohlásil Froome. "Já jsem chtěl ušetřit co nejvíc energie, takže jsem rád, že to mám za sebou, a už se soustředím na zítra. V této fázi závodu jsou unaveni všichni, ale já se cítím dobře," dodal Brit.
 

V sobotu čeká jezdce poslední náročná etapa s třemi horskými vrcholy. V neděli je na programu už jen rovinatý dojezd do cíle v Madridu.

msl, ČTK TN.cz