Publikováno 11. 10. 2017
evropská liga vydřené vítězství

Basketbalistky USK první zápas sezony v Evropě vyhrály o tři body

Basketbalistky USK Praha

Basketbalistky ZVVZ USK Praha začaly novou sezonu Evropské ligy domácí výhrou 64:61 nad Bourges. Rozhodly o ní šňůrou 6:0 v poslední minutě a půl. Hned na úvod si tak připsaly důležitý skalp jednoho z hlavních soupeřů v boji o postup ze skupiny.

Pražankám dobře fungovala obrana, tým se prezentoval aktivním a živelným basketbalem a především španělská rozehrávačka Marta Xargayová si po dvou letech ve stínu své krajanky Laii Palauové užívala roli lídra. Potvrdila to 19 body, 7 asistencemi a 6 doskoky.

Role hlavního zakončovatele akcí se nebála nová pivotka Amanda Zahuiová, ovšem postrádala lepší produktivitu, když na 15 bodů potřebovala 14 střel a několikrát nevyužila dobrou pozici. České mistryně si vypracovaly až čtrnáctibodové vedení, ale o to přišly ve třetí čtvrtině, kdy jim několik střel vypadlo z obroučky a těžko se prosazovaly proti velmi dobré obraně Bourges.

V úvodu poslední čtvrtiny se Francouzky po dvou trojkách a šňůře 20:4 dostaly do vedení, ale Alena Hanušová ihned odpověděla trojkou a USK si rychle vzalo vedení zpět. Z utkání se stala očekávaná bitva o každý koš.

Francouzky namotivovala stíhací jízda a v závěru měly více sebevědomí. Ještě minutu a půl před koncem vedly o tři body. Pak ale snížila nová posila Marija Režanová a nejlepší hráčka utkání Xargayová dokonala obrat a dovedla tým k výhře.

"Bylo tam štěstí, ale to přeje připraveným, jak se říká. Máme hodně věcí, na kterých musíme pracovat. Je stále vidět, že je to nový tým. Zklamalo mě dost věcí, hlavně obrana ve druhé půli a chyby zkušených hráček. Ale zase jsme vyhrály zápas, ve kterém jsme nehrály dobře, to se cenní," hodnotila trenérka Hejková.