Publikováno 18. 2. 2018
Exkluzivně Rozhovor

Bank o zlatě Ester: Měla výhodu, kterou ostatní neměly! O co šlo?

Ondřej Bank a Ester Ledecká
Zdroj: Profimedia
Ondřej Bank a Ester Ledecká

Zlatá pohádka Ester Ledecké ze superobřího slalomu stále ještě neodzněla. Čtyřiadvacet hodin po senzačním závodě je toho ještě každý plný. Nejen fanoušci a Ester, ale i její tým, ve kterém je také bývalý lyžař Ondřej Bank. Ten v rozhovoru pro Nova Sport řekl, díky čemu podle něj Ester vyhrála. Měla totiž oproti ostatním jednu výhodu, kterou jiné závodnice neměly.

Jak reagovaly ostatní závodnice, když Ester dojela do cíle?


Já byl do poslední chvíle na startu v takovém stanu, kde byla televize. Tam jsme vychytávali některé věci podle toho, jak jely ostatní lyžařky. V tom našem stanu byly spíš horší závodnice. S nimi jsem to tam prožíval. Byla tam skvělá atmosféra.


Fandily tedy Ester závodnice i z jiných zemí?


Ano, opravdu jí tam fandil celý stan. Lidé tam vřeštili a fandili jí.


Vy a váš bratr jste prý už před závodem tušili, že by mohla být pro Ester medaile…


Věřili jsme v to. Ester jezdila už před tím dobře a rychle v trénincích. Navíc na ni nebyl vyvíjen žádný tlak, protože od ní takový úspěch nikdo nečekal. To byla velká výhoda, mohla jenom takhle překvapit. Viděli jsme to, že favoritky možná kvůli tlaku nějaké chyby udělaly. Na světových pohárech třeba Lindsey Vonn pořád vyhrává, ale olympiáda je i pro ni jiný závod. My jsme to právě Ester vtloukali před závodem do hlavy – aby nebyla pod tlakem, jela co nejrychleji, a že tak může jen překvapit.


Jak to vy i Ester berete s odstupem 24 hodin?


Já osobně jsem viděl Ester po tom závodě asi tak jen dvě minuty. Byl to kolotoč už před tím závodem a o to větší po něm. Po tom vyhraném závodě se Ester stěhovala do snowboardového centra, takže to bylo takové hektické. Já mám navíc ubytování úplně jinde, tady v Pchjongčchangu. Řekli jsme si po dojezdu tak jen základní věci a poděkovali si navzájem. Ani nevím, jak na tom teď Ester je, doufám, že jí drží záda. A u nás je to dobré, my jsme všichni v týmu spokojeni a užíváme si toho historického okamžiku.


Pamatujete si, jaká byla první slova Ester po dojezdu? Co vám řekla?


To si úplně dobře nepamatuji, bylo jich hodně. Byla to taková ta klasika – děkuju a tak. Těch lidí v týmu je hrozně moc na to, aby si s každým hned po závodě individuálně povídala a tak jsme ji spíš nechali, ať si to užívá.


Jak probíhaly oslavy?


Ona si to pořádně užila. Na tom vyhlášení se smála, to bylo vidět, jak je nadšená. Pak už ale byla unavená a byla ráda, že může jet domů, nebo tedy do hotelu. Chtěla se už vyspat.


Nemáte nějakou zajímavou historku, kterou jste třeba zažil po závodě s Ester?


Popravdě jsme byli tak unavení, že ani ne. My všichni nejsme na žádné velké a bouřlivé oslavy. Tak nějak jsme si jen potichu užívali toho zlata a celé té nádhery, co se tam stala.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO SNAD NENÍ PRAVDA. Janek Ledecký prozradil, jak se mu dcera Ester odvděčila za svůj úspěch... Takový luxus?!

10 šokujících věcí, které jste nevěděli o Ester Ledecké! S kým chodí a co miluje více než závodění?

lju TN.cz