Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2017
IndyCar Kvalifikace v Texasu

Ani vážná nemoc ho nezastaví: Diabetik Kimball vyhrál kvalifikaci

Charlie Kimball v Texasu
Zdroj: Profimedia
Charlie Kimball v Texasu

Je prvním pilotem, který se dokázal dostat do IndyCar i přesto, že trpí cukrovkou. Američan Charlie Kimball kroutí už sedmou sezónu v IndyCar. Na kontě má jedno vítězství, teď se dvaatřicetiletý syn konstruktéra závodních vozů se teď dočkal premiérové pole position. První odstartuje do závodu v Texasu, který se jede v noci ze soboty na neděli pod umělým osvětlením.

Letos piloty přivítal úplně jiný Texas, než na jaký byli doposud zvyklí. Majitelé totiž okruh před sezónou výrazně zrekonstruovali. Vedl jej při tom také neúspěch loňského závodu IndyCar. Ten musel být nejprve přeložen na následující den a následně kvůli prudkému dešti odložen až na srpen. V texaském vlhku totiž ovál špatně vysychal.

 

V zimě proto trať rozkopali a nainstalovali pod ní nový systém na odvádění vody, v prvních dvou zatáčkách zmírnili klopení, které v Texasu bylo skutečně extrémní, a jezdci museli bojovat s obrovským přetížením. A trať se dočkala nového asfaltu. Že byl odvodňovací systém dobrou investicí, se ukázalo hned v prvním tréninku. Před ním totiž vydatně zapršelo. Trénink musel být o tři hodiny odložen, v něm předvedl nejlepší výkon Dixon, Kimball byl druhý. Výsledky tréninku ZDE.

 

V kvalifikaci si pak piloti týmu Chipa Ganassiho pořadí prohodili. Dvaatřicetiletý Charlie Kimball se dočkal svého prvního vítězství v kvalifikaci. Radoval se ve svém 110. závodě v IndyCar Series. Když bylo Kimballovi 22 a závodil v sérii Formula Renault 3.5, zjistili lékaři, že trpí cukrovkou prvního typu. Kimball musel přerušit sezónu, pak se ale do kokpitu vrátil. V roce 2009 zamířil zpátky za oceán do juniorské série Indy Lights.

 

 

V roce 2011 si jej překvapivě vybrala špičková stáj Chipa Ganassiho. Kimball se stal prvním diabetikem, kterému lékaři povolili závodit v IndyCar a ve slavném závodě 500 mil Indianapolis. Když v roce 1933 lékaři cukrovku diagnostikovali Howdymu Wilcoxovi, který v uplynulém ročníku získal druhé místo, nekompromisně mu další závodění zakázali.

 

Technologie ale pokročily dál a už ani cukrovka nebrání pilotům v tom, aby startovali v tak těžkých závodech, jako je 500 mil Indianapolis. Kimballovým sponzorem je navíc výrobce lékařských pomůcek pro diabetiky, který Kimballovi tento handicap pomohl překonat. Charlie Kimball má na kontě pět umístění na stupních vítězů a v roce 2013 se v Ohiu dočkal svého premiérového vítězství. S týmem Chipa Ganassiho vyhrál také vytrvalostní závod 24 hodin v Daytoně. Kimball už není jediným diabetikem ve startovním poli. S cukrovkou bojuje také Conor Daly.

 

Tomu se ale kvalifikace v Texasu nepovedla. Ačkoliv je Texas domovským státem legendárního A.J. Foyta, za jehož stáj Daly závodí, společně s kolegou Carlosem Muňozem obsadí oba Foytovi piloti až poslední řadu.

 

 

Závodní pole IndyCar doznalo oproti předchozímu závodu dvě změny. Zatímco v Detroitu nahradil zraněného Sebastiena Bourdaise Mexičan Gutierrez, v Texasu mu INDYCAR startovat nedovolila. Gutierrez totiž nikdy nestartoval na oválu a pustit ho na rychlou dráhu v Texasu, kde piloti často závodí kolo na kolo, by byl velký hazard.

 

Dale Coyne Racing tak vsadil na Francouze Vautiera. Bývalý šampion Indy Lights už za tým závodil, když před dvěma lety naskočil do rozjeté sezóny a rozhodně nezklamal. Že je nesmírně rychlý, předvedl i v Texasu. Přestože rok a půl neseděl ve voze IndyCar, do závodu se kvalifikoval jako pátý! Před ním se na rošt postaví loňský vítěz Indy500 Alexander Rossi a oblíbený brazilský veterán Tony Kanaan. Vedle Vautiera odstartuje ze třetí řady čtvrtý z pilotů Chipa Ganassiho Max Chilton.

 

 

Čtvrtá řada bude patřit Rusovi Aljošiovi a letošnímu šampionovi 500 mil Indianapolis Satóvoi. Až na 9. a 10. místě najdeme piloty týmu Penske, a zároveň také nejlepší jezdce s motorem Chevrolet, Willa Powera a Hélia Castronevese. Z šesté řady pak odstartují vítěz předešlých dvou závodů v Detroitu a také loňského závodu v Texasu Graham Rahal a loňský šampion Simon Pagenaud.

 

Dvacáté místo na startovním roštu patří Gabbymu Chavesovi. Ten překvapil už v Indianapolisu, když skončil na 9. místě. Chaves startuje za nový tým Harding Racing, který v IndyCar debutuje. Texas pro stáj, která by příští rok chtěla odjet celou sezónu, bude teprve druhým závodem sezóny. Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

Přímý přenos závod v Texasu startuje v neděli ve 2:15 na programu NOVA Sport 1. V Texasu se totiž jezdí v sobotu večer místního času. Fanouškům a televizním divákům předvádí piloti show pod umělým osvětlením, na jejímž konci si ten nejúspěšnější nasadí tradiční texaský stetson a vystřelí ze dvou coltů.

vbo TN.cz