Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.2. 2019 12:26
r.i.p. opravdová ikona

Anglie truchlí. Zemřel gólman, který jí zařídil titul mistrů světa

Gordon Banks
Zdroj: Profimedia
Gordon Banks

Fotbalová Anglie smutní. Zemřel muž, který kolébce nejpopulárnějšího sportu vychytal zatím jediný titul mistrů světa. Gordonu Banksovi bylo 81 let.

Gordon Banks je bezesporu jedním z nejlepších brankářů fotbalové historie. V týmu Anglie nasbíral 73 reprezentačních startů Šestkrát ho organizace FIFA vyhlásila nejlepším gólmanem světa. Mimoto byl jedním z hlavních hrdinů vítězného tažení Anglie na mistrovství světa 1966, proslavil ho ale i neuvěřitelný zákrok proti Pelému na MS 1970.

Banks se narodil se v Sheffieldu a klubovou kariéru spojil s týmy Stoke a Leicesteru.


"S velkým smutkem oznamujeme, že Gordon v noci zemřel,“ sdělila rodina fotbalové legendy.

„Byl to můj absolutní hrdina. Kromě toho, že spolu s dalšími vyhrál mistrovství světa pro Anglii, byl jedním nejlepších brankářů světa všech dob,“ vyznal se bývalý reprezentant Gary Lineker.

 

Gordon Banks
Zdroj: Twitter Gordon Banks

Banks začal svou kariéru v Chesterfieldu a v roce 1959 přestoupil do Leicesteru za 7000 liber, což byla na tehdejší poměry rekordní suma. Svůj první start za Anglii zapsal v roce 1963 v utkání se Skotskem.


Na MS 1966 odchytal za Anglii všechna utkání včetně památné finálové bitvy s Německem. Během osmi let v Leicesteru vyhrál dvakrát FA Cup a získal i Ligový pohár. V roce 1967 přestoupil do Stoke City.
 

 

ram TN.cz