Publikováno 11. 9. 2017
NHL Vzpomínka

11. září 2001: Hokejisty Rangers od teroru zachránila jen náhoda!

11. září 2001
Zdroj: Profimedia
11. září 2001

Dnes je to na den přesně šestnáct let od teroristického útoku v New Yorku. Tehdejší hráč Rangers Theoren Fleury ve své knize popsal celý šokující den i to, že on i jeho spoluhráči jen těsně unikli neštěstí. Rozhodla o tom pouhá náhoda.

Hokejisté New Yorku Rangers měli kolem 11. září předsezonní kemp. Původně měli být ubytováni v hotelu, nedaleko manhattonského World Trade Center. "Během tréninkového kempu jsme měli být v Hotelu Mariot ve World Trade Center. Hned vedle dvojčat. Pak se ale plán změnil a my se stěhovali o několik mil dál," uvedl ve své knize Theoren Fleury, bývalý hráč Rangers, kterého v původním článku cituje iRozhlas.cz.

 

 


Za newyorský celek hrála v roce 2001 i řada Čechů. Za Rangers nastupoval obránce Tomáš Klouček a útočníci Radek Dvořák, Michal Grošek, Petr Nedvěd a Martin Ručinský. A co rozhodlo o tom, že klub nakonec bydlel jinde? Nevyhovující podmínky pro hraní míčových her a malá šatna.

 


Hokejisté Rangers nakonec bydleli dostatečně daleko od místa tragédie. "Bydlel se mnou Sandy McCarthy. A když jsme v televizi viděli, jak letadlo narazilo do jižní věže. Myslel jsem si, že je to film, ale pak se objevila známá televizní reportérka,“ napsal Fleury.

 


Poté byl všude dým a nikam se nedalo dovolat. Hráči tak ani nevěděli, jestli mají jít na trénink. Ani osudným dnem problémy v New Yorku nekončily. " 17. září jsme znovu podepsali Petra Nedvěda, ale protože byl nad New Yorkem velmi přísný letecký režim, nebylo, jak ho dostat z Prahy sem. Nakonec nám dovolili soukromý let do Detroitu na přípravný zápas. Když jsme vzletěli, nebyl ve vzduchu nikdo jiný. Viděli jsme jen, jak se z míst, kde byla dvojčata, stále kouří,“ dodal Fleury.

 

 

Mladší generace si už útok 11. září 2001 možná nepamatuje. Islámská organizace al-Kaidá unesla čtyři letadla, zabila na všechny lidi na palubě a dvě nasměrovala do Světového obchodního centra v New Yorku. Třetí letoun narazil do Pentagonu a čtvrté se zřítilo v Pensylvánii. Zemřelo tehdy celkem tři tisíce lidí.

lju TN.cz