Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 16.12. 2017 12:55
profil co jste o něm nevěděli

10x Michael Van Gerwen! Proč je plešatý a je mu opravdu jen 28?

Michael Van Gerwen
Zdroj: Profimedia
Michael Van Gerwen

Zelená košile, holá hlava. Pro některé tlusťoch, plešoun. Pro většinu ale Mighty Mike. Je mu teprve 28 let, ač by mu mnozí kvůli jeho image hádali třeba 50. Ale tenhle Holanďan si z toho nic nedělá. Je šťastný jako blecha a šipky umí hrát jako nikdo na světě!

Ano, Michael Van Gerwen je zase na místě činu. Začalo mistrovství světa v šipkách, na kterém obhajuje titul světového šampiona. Loni ve fantastickém finále sesadil z trůnu Skota Garyho Andersona, když v průměru házel hodnotu 107,79. Jen Phil Taylor ve finále mistrovství světa v roce 2009 měl lepší hru.

Michael Van Gerwen
Zdroj: facebook.com Michael Van Gerwen

Probůh kde se vzal, řeknete si. Svět šipek ale je právě o výstředních postavách, které dávají téhle hospodské hře ten pravý nádech šou. Peter Wright vždycky přijde v čerokézkém číru a barevných pláťákách. Australan Simon Withlock vypadá jak lovec z buše, Wayne Mardle přijde vždycky v havajské košili, Andy Fordham válel, i když vážil skoro 200 kilo. No a k Michaelu Van Gerwenovi prostě patří zelená košile a plešatá hlava a rostoucí bříško...

VAN GERWEN FOTBALISTA
Málokdo ví, že ještě než Micheal objevil šipky, kopal do fotbalového míče a mohl být fotbalistou. "Je to zvláštní, že? Ale do svých 12 let jsem hrál fotbal. Byl jsem obránce, ale opravdu jsem se pohyboval jak Michelin Man. Bylo to strašné, zvláště když byla zima. Já jsem spíš letní člověk," vyprávěl.
Michael van Gerwen na fotbalovém trávníku
Zdroj: PDC Media Michael van Gerwen na fotbalovém trávníku

OBJEVENÍ KOUZLA ŠIPEK
Bylo tak jasné, že to s fotbalovou kariérou zas tak žhavé nebude. A když do Boxtelu, třicetitisícového městečka ve vnitrozemí Holandska přišlo sychravé počasí a vítr zalézal za humna, bylo potřeba najít novou zábavu. "Když mi bylo 13, byla zima a my jsme potřebovali dělat něco doma. Tak jsme začali házet šipky. Byli jsme tři, jeden z těch kluků byl opravdu špatný, s tím druhým jsme ale opravdu skvěle soupeřili," vzpomíná Michael Van Gerwen na úplné začátky. Jeho táta pak uspořádal turnaje, přišly první poháry a chuť soutěžit.
SVĚT JAKO NA DLANI
Talent, který Michael objevil, najednou začal prodávat všude možně. Trénoval každý den, v 15 letech byl mistrem Evropy mezi mládeží. Vyhrál turnaje v Severním Irsku i Norsku.
Michael Van Gerwen (2007)
Zdroj: PDC Media Michael Van Gerwen (2007)

"Když jsem byl malý, chtěli jezdit na nějaké hezké dovolené. Jenže nás v rodině bylo šest, nebyly peníze, tak se kempovalo po Holandsku. A já jsem pak najednou v 17 letech byl v Las Vegas i New Yorku, v 18 pak jsem letěl do Japonska. Prostě neuvěřitelné."


KOUPELNA U DENNISE BERGKAMPA
Přesto stále zůstával na zemi a živil se jako obkladač. A byl prý šikovný. Však i dnes je vidět, jak má Michael Van Gerwen opravdu šikovné ruce. Jedna historka praví, že ve svých 18 letech dělal koupelnu fotbalové hvězdě Arsenalu Dennisovi Bergkampovi.
Dennis Bergkamp
Zdroj: Profimedia Dennis Bergkamp

"To jsou jen povídačky. Byl to dům přes ulici naproti Bergkampovým," o
pravuje šipkařský šampion. "Ale pravda, byl to opravdu noblesní prostor," vzpomíná na práci, na kterou je dodnes hrdý.


HOLKA NA CELÝ ŽIVOT
Byla to doba, kdy měl ještě na hlavě vlasy a potkal svou holku, se kterou je dodnes. "Bylo jí teprve 14 a mně 18 let, když jsme se potkali. Byl u nich hudební večer a já se zeptal, jestli bych s ní mohl sledovat film," přibližuje své seznámení, vlastně tak klasické a obyčejné.

Michael Van Gerwen a Daphne Govers
Zdroj: Twitter Michael Van Gerwen a Daphne Govers

Jenže pak začal velký život. S Daphne už je 9 let, jsou manželé. "Ale život se změnil, protože svět šipek je opravdu velký. Phila Taylora vidím častěji než mou ženu. 250 dnů jsem mimo domov..."


JAK SE STÁT PLEŠATÝM
Mimochodem Daphne Goversová je kadeřnice. "Samozřejmě, s mojí plešatou hlavou toho moc neudělá," směje se Van Gerwen. A když přijde otázka na to, proč vlastně shodil vlasy, Michael se opět rozpovídá.

Michael Van Gerwen
Zdroj: PDC Media Michael Van Gerwen

"Šipky jsou stres," směje se. "Ba ne, dělám si srandu, Bylo mi asi 20, když jsem začal chodit plešatý. Nejdřív si všichni mysleli, že je to kvůli nějaké nemoci. Jenže mě prostě vlasy řídly, tak jsem je sundal a začala to být moje značka," vysvětluje častou otázku.


OD STRÝČKA FESTERA K MIGHTY MIKOVI
A tak i díky jeho image začaly padat různé přezdívky. Možná si vybavíte strýčka Festera z Adams Family. Ano, i to byla jedna z nich.

Strýček Fester z filmové Adams Family
Zdroj: Profimedia Strýček Fester z filmové Adams Family

Soupeři mu říkali Buldoček, Buldok. Ale časem se ujala úplně jiná. Šipkařské umění prostě Van Gerwena povýšilo. Dnes mu už nikdo neřekne jinak než Mighty Mike. "Ano, jsem rád, zní to zní dobře, lepší než ten Buldok," ví moc dobře. Ale i při nové přezdívce se trochu zasměje. "Když jsem byl mladší, měl jsem skútr, tak můj bratranec na mě volal Mighty Mouse. Ježíš, to bylo potupné..."NEJVĚTŠÍ RIVAL A VZOR
První velkou slávu daly Van Gerwenovi souboje s Philem Taylorem. Málokdo ví, že právě tenhle šampion uvítal Holanďana na mistrovství světa. V roce 2008 prohrál mladíček Van Gerwen v prvním kole 2:3. Rok poté už si dal Taylor pozor a smetl troufalce 4:0. Jenže jak šel čas, souboje dvou veličin byly stále častější. Potřetí už se tito dva potkali na mistrovství světa až ve finále roku 2013. "Měl jsem nervy, byl jsem blízko vedení 5-2. Jenže jsem zaváhal a Phil pak začal hrát fantasticky. Druhý den ráno jsem se cítil špatně. Nikdy nevíte, jestli ještě budete hrát další finále," vzpomínal na souboje s hlavním rivalem.


ASPOŇ 10 TIULŮ

Phil Taylor vyhrál mistrovství světa 16krát, první titul získal ve svých 35 letech. Michaelu Van Gerwenovi je 27 let a má už dva tituly světového šampiona. Ano, opravdu je tak mladý, narodil se 25. dubna 1989. Je tedy možnost, že svůj vzor někdy dožene?

Phil Taylor a Michael Van Gerwen
Zdroj: Profimedia Phil Taylor a Michael Van Gerwen

"Byl bych ho rád dohnal, ale asi se to nestane. Phil byl fenomén své doby, dnes je úplně jiná konkurence. Je tolik dobrých hráčů... Ale zkusím vyhrát aspoň 10 titulů," plánuje Holanďan.


POHÁDKA JEŠTĚ NEKONČÍ
I kdyby se to Van Gerwenovi nepodařilo, nemusí truchlit. Mistrem světa už se stal dvakrát, fanoušků po celém světě má miliony. Ač pochází z chudé rodiny, dnes už vlastní dva domy. Je druhým nejlépe vydělávajícím šipkařem historie, jeho prize money za necelých 10 let aktivní kariéry činí 4,4 milionu liber (cca 140 milionů korun) a minimálně výdělcích Phila Taylora zřejmě brzy předežene.


A hlavně, dnes už může svou rodinu pozvat někam na hezkou dovolenou třeba v Karibiku, i když to kempování po Holandsku taky mělo něco do sebe...

Michael Van Gerwen
Zdroj: Betway Premier League Darts Michael Van Gerwen

Tomáš Rambousek s využitím reportáže The Guardian