Slavii zařídil výhru Necid. Zlín remizoval, Plzeň prohrála s FCSB!

Tomáš Necid
Zdroj: ČTK
Tomáš Necid

Evropská liga vstoupila do 1. kola. Z českého pohledu potěšila pražská Slavia, která v Edenu porazila Maccabi Tel Aviv 1:0. Zasloužil se o to povedenou hlavičkou Tomáš Necid. Zlín, který v Olomouci hostil při své premiéře v Evropské lize Tiraspol, uhrál bezbrankovou remízu. To Plzni se nedařilo, prohrála na hřišti FCSB 0:3.

Slavia - Maccabi Tel Aviv 1:0

Fotbalisté Slavie v prvním kole Evropské ligy hostí v Edenu izraelský Maccabi Tel Aviv. Svěřenci Jaroslava Šilhavého vstoupili do utkání výborně. Po krásném gólu Tomáše Necida z 12. minuty otevřeli skóre a bylo to 1:0.

O pouhé tři minuty později vystrašili slávisté branku hostí znovu. To se dostal míč k úplně volnému Tomášovi Součkovi, ale ten tvrdou ránou trefil jen brankáře Tel Avivu. Slavia hrozila dál a pokaždé u toho byla dvojice Necid-Sobol. Zejména akce ve 35. minuty stála za to, ale první jmenovaný ve skluzu nevyužil centr ukrajinského obránce.

V 61. minutě mohlo být vyrovnáno. To si vytvořil obrovskou příležitost Kjartansson, kterého v zakončení do prázdné brány zastavil Simon Deli, který skluzem dostal míč do zámezí. Po rohovém kopu Maccabi znovu zatlačilo, ale vyrovnání z toho ani tentokrát nebylo. Slavia nakonec své vedení dotáhla do vítězného konce.

Zlín - Tiraspol 0:0

Zlín musel při své premiéře v Evropské lize kvůli nevyhovujícím podmínkám stadionu na zlínské Letné hostit moldavský Šeriff Tiraspol na stadionu v Olomouci. První dobrou šanci měli Moldavané, za které hlavou zakončoval Jairo da Silva, ale gól z toho nakonec nebyl. Velká šance byla i na druhé straně. Lukáš Železník po Mehanovičově stříleném míči zakončoval jen pár centimetrů nad břevno.

Největší šanci utkání měl v 70. minutě Zlín. Mehanovič vysunul Vukadinoviče, který zkoušel z úhlu střelu ve vápně, tu vystřelil gólman Tiraspolu Mikulič a blízko k dorážce byl Lukáš Bartošák, ale neusměrnil ve skluzu a v těsném kontaktu s obráncem hostí míč do brány. Diváci tak na Andrově stadionu viděli bezbrankovou remízu.

FCSB - Viktoria Plzeň 3:0

FC Steaua Bukurešť, dnes FCSB, hostila Plzeň. Ta začala skvěle a mohla otevřít skóre, když po průniku do brankoviště vypálil Milan Petržela, ale trefil břevno, od kterého se míč odrazil jen zpátky do hřiště. V 21. minutě nařídil rozhodčí dost překvapivě penaltu proti Plzni. K té se postavil Constantin Budescu a poslal Rumuny do vedení.

Na 2:0 zvyšoval minutu před koncem první části znovu Budescu. Ten se dostal za plzeňskou obranu a šikovně přeloboval gólmana Aleše Hrušku. Smolný večer svěřenců trenéra Pavla Vrby podtrhl Denis Alibec, který v 73. minutě obstřelil zeď a s tečí Kopice dostal míč do brány potřetí v zápase. Viktoria si tak na úvod Evropské ligy žádný bod nepřipsala a bude se vzpamatovávat z prohry 0:3.

Arsenal - Kolín nad Rýnem 3:1

V Anglii bylo kvůli tomuto utkání mnoho problémů. Policie musela řešit potyčky a vandalství v ulicích. Potíže dělali především němečtí chuligáni. Do toho organizátorům spadly turnikety na vstupenky a před zápasem se začaly tvořit obrovské fronty. V zájmu bezpečnosti pak byly učiněny příslušné kroky a z toho důvodu se zápas o hodinu zpozdil.

Po výkopu začali lépe hráči Kolína nad Rýnem, které poslal do vedení v 9. minutě Jhon Cordoba. Ale to bylo ze strany Němců vše a slovo si vzal Arsenal. Za ten vyrovnal na 1:1 Sead Kolasinac těsně po začátku druhého poločasu. Angličané otočili průběh v 67. minutě, kdy se prosadil Alexis Sanchez. Na konečných 3:1 upravil skóre Hector Bellerin.